Booking.com

2014. augusztus 14.

Couchsurfing Perugiában

Az utazás előző napjairól, az anconai Couchsurfinges élményeimről itt írtam.

A kicsit határozatlan hostom Perugiában

Perugiában egy velem egyidős orvostanhallgató olasz srác, Giuseppe fogadta el a CS requestem. Miután elfogadta a felkérést, abban maradtunk, hogy majd később informálom a pontos érkezésemről, mivel akkor még nem tudtam megmondani, hogy mikor tudok elindulni Anconából.

Aznap délután elküldtem neki SMS-ben, hogy melyik vonattal érkezem. Mivel választ nem kaptam, ezért úgy döntöttem, hogy felhívom. Már a telefonbeszélgetésünk közben éreztem, hogy ez a gyerek kicsit döntésképtelen lesz, mivel 5 percen keresztül a semmiről való beszélgetés után tudta csak kinyögni, hogy nem tudja hol lesz akkor, amikor érkezem, mivel a barátaival fog vacsorázni, de találkozzunk akkor a Piazza Italián.

Amikor megérkeztem a perugiai vonatállomásra, úgy döntöttem, hogy inkább a vonatállomás előtti jegyárust kérdezem meg, hogy mikor és melyik busz megy a Piazza Italiára és Giuseppét már a konkrét időponttal fogom felhívni. Végül így se sikerült gyorsra zárni a telefonhívást, mivel Giuseppe elkezdte magyarázni, hogy melyik busz megy arra annak ellenére is, hogy mondtam neki, hogy már utánajártam. Ez végül is nagyon kedves tőle, viszont az feltűnhetett volna neki, hogy nem olasz számról hívom, így  nem kéne nagyon hosszúra nyújtani a beszélgetést. Egyébként pedig az a busz, amit ő mondott sokkal később indult, mint amivel végül én mentem.

Miután megérkeztem a Piazza Italiára pár percet még várnom kellett Giuseppére. Mondta, hogy épp a vacsoráról jön és ha van kedvem csatlakozhatok én is. Igazából úgy vagyok vele, hogy ha a CS hostomnak programja van, akkor igazodok hozzá. Ha azt mondtam volna, hogy nincs kedvem csatlakozni, akkor valószínűleg ő se menne vissza, úgyhogy azt válaszoltam, hogy van, viszont ha a közelben lakik, akkor először leraknám a táskám.

3-an fiúk laktak az albérletben, viszont az egyikőjük már kiköltözött a nyárra, így én az ő szobájába mehettem. Miután leraktam a cuccom, mentünk is vissza a belvárosba arra a bizonyos vacsorára.

Művészek társaságában...

Kiderült, hogy Giuseppe színjátszó szakkörbe jár, és egy összejövetelt szerveztek a társaival, ahol több féle korosztály és nemzet is képviselte magát. Hogy őszinte legyek tőlem egy kicsit messzebb állnak a művészetek, hiszen mindig is reál beállítottságú voltam. Na jó, az építészet az egy kivételével, mivel a szép és érdekes épületeket nagyon szeretem meglátogatni. Leginkább a szecessziós stílust kedvelem, mint például Gaudí épületeit. Egy színdarab, festmény, szobor vagy vers nem igazán tud lázba hozni, viszont egy természettudományi múzeum vagy planetárium már annál inkább.

Giuseppének teljesen más volt az érdeklődési köre, mint nekem, ami igazából nem is lenne gond, viszont nem nagyon találtam vele semmilyen közös témát, úgyhogy többnyire általánosságokról beszéltünk (oktatási rendszer Olaszországban és Magyarországon, stb). Vacsora után megittunk még egy sört, majd hazamentünk.

Aznapi költéseim:
  • 1,25 euró: reggeli Anconában
  • 5 euró: ebéd menzán Anconában
  • 10,75 euró: vonatjegy Ancona-Perugia
  • 1,5 euró: buszjegy Perugiában
  • 1 euró: sör

9. nap: Perugia felfedezése

Múzeum adag egy ideig letudva

Nem is értem miért, de a napot az Umbriai Nemzeti Galériában kezdtem, ami a városházában, a Palazzo dei Priori épületében kapott helyet. Giuseppe és a színjátszókörös barátai is említették, hogy érdemes bemenni, mivel nagyon sokszínű a kiállítás. A tegnap este után valahogy azt éreztem, hogy nekem most kötelességből be kell mennem. Végül több, mint egy órát töltöttem az épületben. A galéria Perugia művészetét (szobrászat, festészet) mutatja be a történelem különböző korszakaiban. Akit érdekel, annak biztos érdekes lehet, de én azt hiszem ezennel egy ideig le is tudtam a művészeti múzeum adagom.

Elveszve Perugia utcáin

A galéria után elindultam felfedezni a várost és csak úgy céltalanul sétálgattam az utcák között. Perugiát nagyon hangulatosnak találtam, hasonló a feeling, mint Toscanában. Kőből épült házak, narancsos-sárgás-téglás színek, szűk kis utcák, zöld lankák. A történelmi város nem nagy, egy nap bőven elég is rá.

Perugiában ami még érdekesség lehet, az a Perugina csokoládégyár, melynek a legismertebb bonbonja a Baci, ami arról híres, hogy minden egyes bonbonba belecsomagolnak egy idézetet a szerelemről, melyet 4 nyelven is elolvashatunk. A gyár fogad látogatókat, viszont a belvárostól egy kicsit távolabb található, úgyhogy én végül nem mentem el, habár jobban érdekelt volna, mint a galéria.

Nagyon hangulatosak ezek az utcák

Giuseppével ebédidőben találkoztam újból, amikor is elmentünk egy pizzériába. Ebéd után ő tanulni ment a könyvtárba, én pedig egy kávézóba kicsit netezni, mivel szállást kellett néznem a következő napra, amit végül L'Aquilában foglaltam le.

Délután még kicsit sétálgattam a városban, majd este 7-kor találkoztam Giuseppével a Fontana Maggiore előtt, utána pedig elmentünk egy szupermarketbe vacsorára vásárolni valamit.

A hangulat teljesen olyan, mint Toscanában

Umbria jazz fesztivál

Vacsora után elmentünk a jazz fesztiválra, amit minden évben megtartanak és most pont aznap kezdődött. A fesztivál bizonyos koncertjeire belépőjegy szükséges, viszont jegy nélkül is át lehet érezni a hangulatot, mivel rengetegen játszanak az utcákon is.

Lehet, hogy furán hangzik, de én ekkor már annyira megszoktam Olaszországot, hiszen január óta egy kisebb megszakítással ott tartózkodtam, hogy már nem igazán tudott lázba hozni és már valami újra vágytam. Már tűkön ültem, hogy 1 héttel később legyen és mehessek végre Horvátországba.

Aznapi költéseim:
  • 2,3 euró: reggeli (kávé, süti)
  • 3,25 euró: belépő a galériába
  • 5 euró: pizza
  • 1 euró: kávé
  • 5,39 euró: bor

Hasznos linkek:

Olasz vasutak: http://www.trenitalia.com/tcom-en
Couchsurfing: https://www.couchsurfing.com/
Tippjeim, tanácsaim a Couchsurfinghez: http://www.hobbimazutazas.hu/2015/11/hogyan-mukodik-couchsurfing.html
Belépőjegy információ a galériába (olasz nyelven): itt a lap alján
Információ a Perugina csokoládé gyárlátogatásról: http://new.perugina.com/visit-us/
Perugia Jazz fesztiválról információ: http://www.umbriajazz.com/

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A beszámoló Assisiről és L'Aquiláról itt folytatódik.

Ha tetszett a bejegyzés, akkor kövess a Facebookon is!

2014. augusztus 11.

Couchsurfing Anconában

Az utazás előző napjairól, az Amalfi-part két gyönyörű településéről, Positanóról és Ravellóról itt írtam.

7. nap: Ancona

Az Amalfiból tartó hosszú út után hajnali 1-2 óra körül érkeztem meg anconai hostomhoz, Marijehez és olasz barátjához, Lucához.

Ezért is volt már kicsit sok fél év Olaszországban élés után az olaszokból...

A busz a vasútállomás mellett tett le, ahonnan még fél órát kellett volna gyalogolnom a lakásukhoz, ami egyébként nem is jelentett volna gondot, ha nem lettem volna hulla fáradt és egyébként se akartam tovább húzni az időt, így végül taxival mentem. Pont kifogtam egy suttyó taxisofőrt, aki vágta a pofákat annak ellenére is, hogy olaszul próbáltam beszélni hozzá. Nagyon nem kedvelem ezt a hozzáállást és az a baj, hogy nem ez volt az első eset, amikor ezt tapasztaltam olaszoktól. Figyeljen oda basszus, ha angolul mondanám még ennyit se értene... Az pedig csak hab volt a tortán, hogy a kb. 2-3 km-es útért 20 eurót akart elkérni tőlem a taxis. Reklamáltam is, hogy miért ennyi, majd elkezdett magyarázkodni a tarifáról, végül kinyögte, hogy akkor legyen 15. Jó, az árat letisztázhattam volna már a beszállásnál, de csak ez a taxi állt a vasútállomásnál. Egyébként kb. 10 eurós viteldíjra számítottam.

Couchsurfing egy holland olasz párosnál

Fura volt Anconában Couchsurfingelni azután, hogy ott laktam pár hónapot, hiszen idáig csak olyan helyeken Couchsurfingeltem, ahol még nem jártam előtte. Amikor hostot kerestem, bele is írtam a felkérésekbe, hogy ismerem a várost, csak olyan problémám van, hogy abban az időben, amikor érkezem már nincs nyitva az egyetlen anconai hostel recepciója, így nem nagyon tudok hova menni.

Úgy voltam vele, hogy ha már Couchsurfingelek, akkor két éjszakára küldök felkérést, mivel aki csak egy napot maradna, az általában az ingyen szállásra hajt. Egynél több nap esetén pedig több idő van a hosttal közös programokat szervezni, így jobban meg lehet ismerni egymást.  

Marije fogadott hajnalban, amikor megérkeztem, a barátja már aludt. Gyors megmutatta a külön szobát, ahol aludni fogok és megbeszéltük, hogy hánykor kelljek fel. 

Reggel találkoztam először Lucával, Marije barátjával, aki ékszertervezőként dolgozik. Már a kinézetéről illetve az öltözködési stílusáról megmondtam volna, hogy valamilyen művészettel foglalkozik. Nagyon aranyosak voltak. Csináltak nekem is reggelit, házi baracklekváros pirítóst, én pedig átadtam az ajándékomat, az otthonról hozott Tibi csokit és dunakavicsot. A macskanyelvet is nekik szántam, viszont azt útközben elajándékoztam a srácnak, aki elvitt minket Agerolába, ezért azt terveztem, hogy később veszek még 2 üveg bort is nekik.

További ötletek és információk a Couchsurfingről: 
http://www.hobbimazutazas.hu/2015/11/hogyan-mukodik-couchsurfing.html

Délelőtt elintéznem egy-két adminisztrációs jellegű ügyet az egyetemen, délután pedig Marijeval elmentünk sétálni a Passettóhoz. Kiderült az is, hogy Marije és a húga 3 hetes hátizsákos utazást tettek Magyarországon, amikor nem csak a fővárost, de több vidéki várost is meglátogattak. Még pár magyar szóra is emlékezett. Ő Hollandiában óvónéniként dolgozik. Sikerült elintéznie egy 3 hónapos fizetetlen szabit a munkáltatójával, hogy addig is együtt lehessen Anconában a barátjával, mivel  a távolság miatt egyébként csak egy-két havonta tudnak találkozni. Lucával a CS-en ismerkedtek meg, amikor Marije hostolta őt hollandiai utazása alatt. 

Este megittuk Marijeval az egyik üveg bort, amit délután vettem, utána pedig tésztát főztünk vacsorára. Este kimentünk még hármasban a Piazza del Papara meccset nézni, hiszen pont akkor játszották a holland-argentin vb döntőt. Elég uncsi meccs volt és ki is kaptak a hollandok. 

Ancona legszebb része, a Passetto

Az anconai tengerpart

Aznapi költéseim:
  • 0,5 euró: kávé
  • 5,63 euró: 2 üveg bor ajándékként 
  • 2.5 euró: kaja a menzán

8. nap: Az anconai kikötő

Délelőtt újból adminisztrációs ügyeim voltak az egyetemen, majd utána elsétáltunk Marijeval a kikötőbe, hogy átvegyem a jegyem a 16-án este Splitbe induló hajóra, mivel online csak a foglalást lehet elintézni. Mikor odaértünk kiderült, hogy tök feleslegesen jöttünk le, mivel a jegyet csak a hajó indulásának napján állítják ki. 

Aznap épp egy csütörtöki nap volt, Marije pedig úgy hallotta, hogy csütörtök reggelente a helyi halászok halpiacot tartanak a kikötőben, úgyhogy ha már ott voltunk, akkor megnéztük azt is. A hír igaz volt, a halászok kis halászhajókból árulták a frissen kifogott halakat és rákokat.

A kikötőből visszafele sétálva beszélgettünk egy kicsit Hollandiáról is. A legtöbb embernek Hollandiáról a fű és a prostituáltak jut eszébe. A sienai nyelvtanfolyamról megismert holland ismerősömnek is ugyanaz volt a véleménye, mint Marijenek, hogy a hollandok körében nem is gyakori ezeknek az élvezeti eszközöknek a használata. A hollandok úgy gondolják, hogy tiltással nem lehet megoldani ezeket a problémákat, hanem csak legális keretek között tudnak valamennyi kontrollt tartani a drogok és a prostitúció fölött. 

Délután szintén adminisztrációs dolgom volt, majd ahogy végeztem visszamentem Marijehoz elbúcsúzni. Utána átmentem még egy kicsit az Erasmusos ismerősökhöz, akik később kikísértek a vasútállomásra a Perugiába tartó vonatom elé. 

Halászok árulják a frissen fogott halat Anconában
Aznapi költéseim:
  • 1,25 euró: reggeli a szupermarketből
  • 5 euró: ebéd a menzán
  • 10,75 euró: vonatjegy Ancona-Perugia
  • 1,5 euró: buszjegy Perugiában
  • 1 euró: sör Perugiában

Hasznos linkek:

Autóbusz Nápoly és Ancona között: http://www.romamarchelinee.it/?strLang=en
Couchsurfing: https://www.couchsurfing.com/
Olasz vasutak: http://www.trenitalia.com/tcom-en

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A beszámoló folytatása Perugiáról itt olvasható.

Ha tetszett a bejegyzés, akkor kövess a Facebookon is!

2014. augusztus 7.

Positano és Ravello, avagy magyarok mindenhol vannak

Az előző napi kalandos utazásunk Nápoly-Agerola és Amalfi között itt olvasható.

5. nap: Positano és Ravello

Erre a napra Positano és Ravello megtekintését terveztük. Agerolából tömegközlekedéssel csak Amalfin keresztül lehet eljutni mindkét településre, így jobban megérte napi jegyet vennünk, mint külön vásárolni minden egyes buszútnál.

Magyarok mindenhol vannak

Míg Agerolában a buszmegállóban várakoztunk, egyszer csak magyar beszédre lettünk figyelmesek. Két lány és két kislány állt mellettünk. A lányok valószínűleg au pairek lehettek, akik épp a kislányokra vigyáztak. Azt hiszem az egyik lány és az egyik kislány beszélt közülük magyarul.

Positanoban pedig az alábbi mondatra figyeltem fel, miközben egy kis zöldségesbódénál nézelődtünk: "há Józsi hun lácc te ilyen gyümölcsöket Magyarországon..." Vicces volt.

Amikor pedig Nápolyban voltunk, ott is rengeteg magyar szállt meg ugyanabban a hotelban, ahol mi is. Jó pár embert láttunk, akikkel ugyanazon a repülőn utaztunk. Az egyik reggel felfigyeltünk egy idősebb házaspárra, akik az otthonról hozott paradicsomot és paprikát eszegették a reggelijükhöz. Aranyosak voltak. Bírom az ilyen nyugdíjasokat, akik nem panaszkodnak, hogy kevés a nyugdíj, hanem tudják, hogy min lehet spórolni és hogyan lehet kedvező áron kihozni egy utazást és ahelyett, hogy otthon ülnének, inkább mennek világot látni. Erről az a néni jutott eszembe, akivel akkor találkoztam a római vonaton, amikor az Erasmus félévemre utaztam ki Olaszországba.

Positano

És akkor visszatérve Positanóra. 1-2 óra bőven elég körbesétálni a várost, hiszen viszonylag kis területen fekszik. Positano elképesztően gyönyörű és színes. Hihetetlen, hogy tudtak így építkezni a hegyoldalra. 

Csodálatos látvány nyílik a városból

Positano szűk kis utcái is nagyon hangulatosak

Ravello

Positano és Ravello között nincs közvetlen buszjárat, Amalfiban kellett újból átszállnunk. Amalfi felé buszozás közben szépen megettem a tegnap egy befőttesüvegbe eltett paradicsomos tonhalas tésztámat, amin az ellentétes oldalon ülő férfi jót mosolygott. Hát na, ilyen ez a lowcost utazás. 

Amalfiban még egy órát kellett várnunk a Ravellóba induló buszra. Közben egy olasz férfi, aki szintén a buszra várt, leszólított minket és elkezdte magyarázni, hogy épp a piacon volt és most megy haza főzni...Ezt nyilván meg kellett osztania velünk.

Ravellóban először a Villa Rufolót néztük meg, ahol nyaranta zenei fesztivált is szoktak tartani. A villa kertjéből gyönyörű panoráma nyílik a partra. Gondolom sokaknak ismerős az a két torony, ami a legtöbb Amalfi-partos képeslapon szerepel. Na, azt a képet innen készítették.

A másik ilyen jellegzetes kép pedig az, amin szobor fejek látszódnak. Az a helyszín viszont nem a Villa Rufolóban van, hanem a település egy másik villájában, a Villa Cimbroneban, ami pár száz méter sétára van a Villa Rufolotól. Én oda már nem mentem be, mivel sokalltam a 10 euró belépődíjat, viszont barátnőm bement, úgyhogy az ő képeit tettem fel ide. 

Ravello - Villa Rufolo

A Villa Cimbrone bejárata

Barátnőm képei a Villa Cimbroneból

Ravellóban újból egy órát kellett várnunk az Amalfiba közlekedő buszra, de igazából ezen már meg se lepődtünk. Délutánra viszont már annyira ki voltunk ütve az öt napon keresztüli folyamatos menéstől és a kevés alvástól, mintha agyon vertek volna minket egy szívlapáttal - barátnőm szavaival élve. Már a gyaloglás is nehezünkre esett.

Amalfiban ettünk még egy fagyit, ami egyébként életem idáig legjobb fagyija volt, pedig elég sok helyen kóstoltam már fagyit Olaszországban.

Az van kiírva a fagyizóra, hogy "Home Made Gelato Italiano". Ha Amalfiban jársz, akkor ne hagyd ki. Az alábbi címen található meg ez a fagyizó, illetve a térkép alá még egy képet is beillesztettem.


Forrás: Google maps

Aznapi költéseim:
  • 6,80 euró: buszjegy - napijegy
  • 0,5 euró: WC
  • 5 euró: belépő Ravellóban a Villa Rufolóba
  • 2,5 euró: fagyi

6. nap: Utazás Campaniából Marche régióba

A délelőtt végre egy kis pihenésről, tengerparton napozásról szólt, majd délután jöhetett a fél napos utazásom fél Olaszországon át, mire eljutottam Anconába.

Amalfiból vissza Nápolyba ekkor Salernón keresztül utaztam. Amalfiból busszal lehet eljutni Salernóba, ahonnan pedig vonattal könnyen elérhető Nápoly, de akár Róma, Firenze, Milánó, vagy még Szicília is.

Nápolyból este 6-kor indult a buszom Anconába. A nagy dugók miatt pár órás késéssel, következő nap hajnal 1-2 óra körül érkeztem Anconába, ahol két éjszakát Couchsurfingeltem egy holland-olasz párnál.

Összességében az Amalfi-partot és Nápoly környékét csak ajánlani tudom mindenkinek, hiszen ez Olaszország egyik legszebb vidéke. Habár Campania régió főbb turisztikai pontjai nem mondhatóak olcsónak, de okosan szervezve ki lehet hozni az utazást kedvező áron is.

Aznapi költéseim:
  • 0,5 euró: WC
  • 3,8 euró: vonatjegy Salerno és Nápoly között
  • 1,0 euró: WC
  • 2,3 euró: víz
  • 15 euró: taxi Anconában a vasútállomás és az óváros között

Hasznos linkek:

Nápoly-Agerola-Amalfi buszmenetrend: http://www.sitabus.it/naples-amalfi/
Amalfi-Positano-Sorrento buszmenetrend: http://www.sitabus.it/amalfi-sorrento-bus-timetable/
Amalfi-Ravello buszmenetrend: http://www.positano.com/en/bus-schedule?bus_route=amalfi_ravello
Amalfi-Salerno buszmenetrend: http://www.sitabus.it/amalfi-salerno-bus-connection/

Belépőjegy információ Villa Rufolóba: http://www.villarufolo.it/information.html
Belépőjegy információ Villa Cimbronéba: http://www.villacimbrone.com/en/entrance.php

Az olasz vasúttársaság honlapja: http://www.trenitalia.com/tcom-en

A Nápoly-Ischia-Capri-Amalfi partos utazás összköltsége

Előző bejegyzések:

1. Nápoly és a szigetek
2. Amalfi

Az összköltségbe nem számoltam bele a Nápoly-Ancona buszjegyet (34 euró), illetve a taxit Anconában (15 euró), hiszen az nem ide tartozik. 

6 nap: 218,3 euró -> 36,4 euró/nap

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A beszámoló következő része az anconai Couchsurfinges élményeimről itt olvasható.

Ha tetszett a bejegyzés, akkor kövess a Facebookon is!

2014. augusztus 6.

Kalandos utazás Nápoly-Agerola és Amalfi között

A beszámoló az utazás előző napjairól, Nápolyról, Capriról és Ischiáról itt olvasható.

Az előkészületek Magyarországról; szállásfoglalás

Az Amalfi-partos tartózkodásunkra a booking.com-on keresztül foglaltunk egy apartmant Agerolában, mivel az tűnt a legolcsóbb településnek a környéken. Azt vettem észre, hogy minél közelebb van egy település a parthoz, annál drágábbak ott a szállások. Mielőtt lefoglaltam volna a szállást Agerolában, azért rákerestem, hogy egyáltalán tömegközlekedéssel el lehet-e jutni oda Nápolyból. Végül találtam buszjáratot Nápoly és Agerola között, úgyhogy megállapítottam, hogy a közlekedéssel nem lesz gond. A menetrendet viszont nem néztem át tüzetesen, ami a későbbiekben egy kis problémát jelentett az eljutásunkban.

A helyszín Nápoly, az Amalfi-partra való utazásunk előtti éjszaka

Az Amalfi-partra való utazásunk előtti este eljött az idő, hogy kinézzünk egy konkrét buszjáratot Agerolába. A nap végén gondoltuk, hogy még aznap megkeressük a buszmegállót, hogy ezzel már ne kelljen húznunk az időt az utazás napján. A megállót megtaláltuk és a kirakott menetrendet is átböngésztük, de biztos ami biztos, azért még online is rákerestünk a buszmenetrendre később a hotelban. Megállapítottuk, hogy a 8:25-ös busz tök jó lesz, habár aludni megint nem sokat fogunk.

Nem is tudom miért néztem rá újból a menetrendre, de ekkor szúrtam ki, hogy a 8:25-ös busz csak hétfőtől szombatig közlekedik. Barátnőm azt mondja, hogy nem para, hiszen holnap szombat lesz. Ekkor egyszer csak lezárult a kezemben lévő telefonon a billentyűzár, majd a kijelzőn megjelent mai dátum:

2014. július 5. szombat

Neee...szombat van, állapítottuk meg rémülten. Újból ránéztünk a menetrendre és ekkor tudatosult bennünk, hogy vasárnaponként egyáltalán nincs buszközlekedés Nápolyból Agerolába. Megpróbáltuk a recepciósok segítségét kérni, de nem tűntek valami segítőkésznek, azzal ráztak le bennünket, hogy nem ide valósiak, úgyhogy nem ismerik a Nápoly környéki közlekedést.

Végül pár perc internetes keresgélés után megtaláltuk mi magunknak a megoldást:

Vasárnaponként Castellammare Terméből indul a busz Agerolába, tehát csak oda kéne valahogy eljutnunk. Nápoly és Castellamare Terme között pedig jár a Circumvesuviana (hév szerű vonat). Király, probléma megoldva.

4. nap: Nápolyban nem érdemes tervezni

Tegnap megszületett a terv, ma jöhetett a kivitelezés, persze végül semmi sem ment olyan könnyen...

Sikerült pont az egyetlen olyan kocsiba felszállnunk, ami zsúfolásig tele volt. Út közben nézegettük a megállókat, hogy vajon mikor kell majd leszállni. Előző nap a menetrendböngészés közben már feltűnt, hogy van egy Castellammare és egy Castellamare Terme megálló is. A busz elvileg mindkettőben megáll, de biztos ami biztos Termében szállunk le. A vonat közben késett, úgyhogy egyre idegesebbek lettünk, hogy lekéssük a buszt. Miután elhagytuk Castellamarét, megállapítottuk, hogy akkor a következőnél szállunk.

És innen jött a meglepetés...

A következő megálló Pozzano. Vagy valamit elcsesztünk, vagy nem állt meg Castellamare Termén a vonat, de az tuti biztos, hogy nem jó helyen vagyunk. Ekkor kb. 10 óra lehetett és úgy emlékeztem, hogy a következő busz csak délután 2 körül jár. Két megoldás jutott akkor hirtelen az eszembe, vagy visszagyalogolunk egy megállót és megyünk a délutáni busszal, vagy stoppolunk. Nem igazán akartam elcseszni egy fél napot a várakozásra, úgyhogy mondtam barátnőmnek, hogy én stoppolnék. Ő először nem nagyon volt oda az ötletért, de végül megbarátkozott a helyzettel és belement.

A lenti képen bejelöltem, hogy hol stoppoltunk. Nagyon durva volt a forgalom, főleg ott a lámpa nélküli kereszteződésben. Az olaszok szokásukhoz híven dudáltak és idegeskedtek.

Ennél a kereszteződésnél stoppoltunk

Először a fő úton próbálkoztunk, amit egy körrel jelöltem. Kb. fél óra leforgása alatt 2-3 autó állt meg, de ők pont az ellenkező irányba, Nápoly felé haladtak. Közben azon tanakodtunk, hogy akkor a jó oldalon állunk-e, de arra jutottunk, hogy valószínűleg valahol feljebb válhat el a két irány. Mivel nem sok szerencsével jártunk a fő úton, ezért megpróbáltuk a stoppolást a másik úton is, amit a képen egy vonallal jelöltem, ott viszont szinte senki sem állt meg.

A nagy próbálkozás közben, egyszer csak előttünk haladt el biciklivel egy srác. Gondoltam utána szólok és megkérdezem, hátha tud valamit a buszról vagy van valami tippje, hogyan tudnánk eljutni Agerolába. Annyit tudott csak mondani, hogy Castellammare 2 km-re van, a buszmenetrendet viszont nem tudja. Megkérdeztem még, hogy lehet-e itt stoppolni, viszont nem értettem a válaszát (olaszul beszélgettünk).

Egy idő után visszamentünk a mellékútról a fő útra, mivel ott senki nem állt meg. A forgalmasabb úton ekkor is megállt még 1-2 másik autó, de ők se arra mentek, amerre mi szerettünk volna. 

Egyszer csak arra lettünk figyelmesek, hogy egy autó lekanyarodik a fő útról a mellék útra, megáll, majd a sofőr int, hogy menjünk. Nagy meglepetésünkre ugyanaz a srác volt az, aki nem rég biciklizett erre. Azt mondta, hogy Agerolába megy, elvisz minket. Hirtelen lesokkolódtunk annyira meglepődtünk. Úgy tűnt, mintha megsajnált volna minket és értünk jött vissza. Az volt még durva, hogy ettől a ponttól még vagy 20-30 perc autóútra voltunk Agerolától. Amikor megérkeztünk a városba, a srác még az apartmanunkat is segített megkeresni, sőt még a tulajt is megpróbálta felhívni telefonon. Ekkor már kezdtük szégyellni magunkat, úgyhogy szóltunk neki, hogy innen már megoldjuk mi, nehogy már ő intézkedjen helyettünk. Volt nálam pár csoki, amit a későbbi Couchsurfing hostjaimnak ajándéknak szántam, viszont köszönetként adtam a srácnak egy macskanyelvet. Annyira hihetetlen volt ez a story, hogy egy nap kellett mire feldolgoztuk, hogy léteznek ilyen emberek.

Már csak az apartmant kellett megtalálnunk, de pár perc után a tulaj talált ránk. Gondolom visszahívta a biciklis srácot a nem fogadott hívás miatt és ő mondhatta neki, hogy hol vagyunk.

A szállásunk, Il Rifugio del Cuore

Az apartman nagyon király volt. A fürdőben mosógép és még mosószerek is voltak, aminek én nagyon örültem, mivel előttem még hosszú út állt. Ezen felül a fürdőszobában egyéb tisztálkodási szerek is megtalálhatóak voltak, tusfürdő, sampon és szappan. A konyha teljesen felszerelt és az edényeken kívül még só, tészta és olíva olaj is a rendelkezésünkre állt. 

Szállásfoglalás a booking.com-on keresztül itt

Egy probléma megoldódott, de jött is egy újabb...

Amikor elfoglaltuk a szállást, akkor délután 1-fél 2 körül lehetett. Ahogy lenyugodtak a kedélyek indultunk is ki Agerolába, hogy nézzünk valami buszt a partra, viszont rá kellett jönnünk, hogy sajnos még mindig vasárnap van, úgyhogy még mindig ritkán járnak a buszok. Egyébként pedig a menetrend is furcsa volt. Az egyik buszmegállóban úgy tűnt, mintha 3-kor lenne egy busz, de helyiek közül valaki azt mondta, hogy csak este lesz busz, valaki pedig azt, hogy vasárnap egyáltalán nincs.

Egyértelmű lett...újra stoppolni kell

Hiába próbálkoztunk, ekkor se nagyon akart megállni senki, úgyhogy leszólítottam két srácot, akik egy kis furgonnal álltak az út szélén, hogy nem tudnak-e valamit a buszról. Megkérdezték, hogy hova akarunk menni, amire azt válaszoltam, hogy Furoreba (az tűnt a legközelebbi partnak). Erre azt mondták a srácok, hogy habár ők nem arra mennek, de a falu végéig ki tudnak minket vinni. Nekünk már annyi is segítség volt, úgyhogy beültünk hozzájuk. Barátnőm kicsit megijedt, amikor a vezető srác bekapcsolta a központi zárat, úgyhogy szóltam nekik, hogy itt jó is lesz már nekünk. Mondta a srác, hogy épp valami lépcsőt keres nekünk, ahol majd le tudunk menni a hegyről. Miután kiraktak minket, láttuk, hogy megfordulnak az autóval, tehát valószínűleg ők se erre akartak jönni. 

Habár a hely, ahol kiraktak minket eszméletlen gyönyörű volt, de a semmi közepén éreztük magunkat, mivel nagyon magasan voltunk, úgyhogy még marha messzinek tűnt a part és egyébként is, azt se tudtuk, hogy pontosan hol vagyunk.

Agerola a hegy tetején fekszik, ilyen szerpentineken kell lejutni onnan a partra

Szerpentinek az Amalfi-parton

Pár méter után megláttunk egy belga furgont az út szélén. Nem is értem miért jutott eszembe, hogy oda kéne menni hozzájuk, hiszen biztos, hogy ők sem ismerik a környéket, de valahogy éreztem, hogy ők hátha tudnak segíteni nekünk. Egy család ült az autóban, apuka, anyuka és 3 kislány. Elmondtuk nekik, hogy mi a helyzet, nem tudjuk, hogy hol vagyunk és le szeretnénk menni a partra Furoreba. Erre az apuka viccesen válaszolt: Olaszországban vagyunk, mi Positanoba megyünk, de le tudunk vinni titeket egy darabig. Nagyon megörültünk. A szülők megkérték a három kislányt, hogy üljenek egymás ölében, mi meg beültünk melléjük. Annyira cukik voltak, valami mondókát énekeltek az apukával. Úgy éreztük, hogy belecsöppentünk egy idilli család életébe. Pár perc után pedig odaértünk az útkereszteződéshez, amit előzőleg kinéztünk az apukával a térképen, úgyhogy itt elváltak az útjaink a családtól.

Az útkereszteződésnél megláttunk egy bárt, ahova be is mentem egy kicsit informálódni. Köszönés után az alábbi kérdést sikerült összehoznom:

Elnézést, nem tudja, hogy hívják ezt a várost?

A pultos jót mosolygott, gondolom azt hitte, hogy valami baj van nálam. Megkérdeztem még azt is, hogy közlekednek-e innen buszok Positanoba és Agerolába. Kiderült, hogy mindkettő településre van buszjárat a mai napon és mindkettő pár percen belül itt is van.

Elkezdtünk tanakodni, hogy akkor mi is legyen. Csak az irányok végett ránéztünk a kereszteződésben az útjelző  táblákra, majd kiderült, hogy Amalfi város innen már csak 2 km-re van...Az semmi, azt simán legyalogoljuk, úgyhogy meg is született a terv.

Ez a fél nap annyira durva volt, úgy tűnt, mintha a Nápolyból Agerolába tartó utunk még előző nap történt volna annyira tömörek voltak az események. 

Végül eljutottunk Amalfira, ami hihetetlen gyönyörű, de innentől beszéljenek már a képek. Este pedig már volt buszjárat vissza Agerolába. A nap végén még arra is maradt energiánk, hogy kimenjünk a térre internetezni, mivel az apartmanban nem volt wifi, utána pedig még főztünk is aznap estére és következő nap ebédre.

Amalfi város az Amalfi-parton

Amalfi strandja eléggé túlzsúfolt

Eléggé félelmetes volt buszozni fel-alá ezeken a szerpentineken

A nap szlogenje pedig ez lett: Nem tehetek róla Mónika, idegállapotba vótam! :D


Aznapi költéseim:
  • 2,9 euró: Circumvesuviana vonatjegy
  • 2,5 euró: fagyi
  • 2,2 euró: buszjegy Amalfi-Agerola
  • 5,2 euró: kaja boltból
  • 2,0 euró: city tax szállásnál
  • 40,0 euró: szállás 2 éjszakára
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hasznos linkek

Circumvesuviana menetrend (HÉV szerű vonat Nápoly környékén): http://www.eavsrl.it/web/en
Circumvesuviana az alábbi térképen jelölt városokba közlekedik (pl. Sorrento, Pompei):

Nápoly-Agerola-Amalfi útvonalon közlekedő buszok menetrendje az alábbi oldalon érhető el: http://www.sitabus.it/naples-amalfi/

Szállásunk Agerolában itt foglalható a booking.com-on keresztül

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A beszámoló Positanóról és Ravellóról itt folytatódik.

Ha tetszett a bejegyzés, akkor kövess a Facebookon is!

2014. augusztus 5.

Nápoly és a szigetek

Az előző bejegyzésben leírtam, hogy hogyan is alakult az út háttértörténete, úgyhogy akkor most jöhetnek is a beszámolók és a konkrét események. 

1. nap: Városnézés Nápolyban

Beszállás előtt egy órával érkeztünk meg a reptérre egyik barátnőmmel, majd úgy belemerültünk az élet nagy dolgai megvitatásába, hogy majdnem sikerült lekésni a repülőt...

Beszállás közben a téma a new yorki terrortámadás, az USA külpolitikája és a repüléstől való félelem volt...

Barátnőm annyira nem szeret repülni, hogy már attól izgul mikor nézik terroristának valamelyik repülőtéren :D Ült már jó párszor repülőn, de azóta nem kedveli, hogy egyszer Gran Canariára alig tudtak leszállni a nagy széltől. 

Az úti cél választásunk azért esett Nápolyra, mivel az Amalfi-partról nagyon sok szép képet láttunk, úgyhogy szerettük volna élőben is megnézni. Habár én Erasmusos kirándulás során jártam már Nápolyban és Caprin is, de akkor az Amalfi-partra nem sikerült eljutni.

Megérkezésünk után megkerestük az előre lefoglalt szállásunkat, mely a vonatállomás mellett (Piazza Garibaldi) volt. Sokan azt mondják, hogy ez egy elég rossz környéke Nápolynak, ezért egy kicsit tartottam is tőle, hogy este ott fogunk sétálgatni, viszont utólag azt mondom, hogy teljesen rendben van. Egyáltalán nem találtuk veszélyesnek még este sem, ezen kívül egy jól frekventált hely, mivel közel van a vonat-, busz-, metróállomás, sőt a kikötő is elérhető 20-30 perc alatt gyalog. Még egy pozitívum a Piazza Garibaldi mellett, hogy a szállás árak is itt a legolcsóbbak a városban.

/Szállásunk: Hotel Ideal



A szállással teljesen meg voltam elégedve. Egy két fős szobáért, saját fürdőszobával 3 éjszakára 2 főre összesen 100 eurót fizettünk. Különösen tetszett, hogy reggelire nem csak cornettot (olasz croissant) adnak, hanem van szalámi és sajt is, mivel az elmúlt 4-5 hónapban elég édességet sikerült összeenni./

A hotelszoba elfoglalása után a következő kihívás a kaja keresés volt. Végül ugyanarra a helyre mentünk be egy salátára, ahol már márciusban ettem egy pizzát.

/Viszonylag kedvező árú étterem a belvárosban: O' Munaciello

A pizza jó árban van és finom is, viszont a hús ételek és a saláták elég drágák/


Ebéd után jöhetett is egy kis városnézés; Castel Nuovo, Galleria Umberto I, Piazza del Plebestico, majd Castel dell'Ovo a part mentén, végül séta vissza a Piazza Garibaldira.

Útközben megálltunk még egy éjjel nappaliban kaját venni következő napra. Később a hotelben vettem észre, hogy sikerült beszereznem egy lejárt szavatosságú, foltokban penészes kenyeret. Barátnőm szerint a lejárati idő csak tájékoztató jellegű, úgyhogy azért még elcsomagoltuk holnapra.

Tanács:

Nápolyban (kisboltban) való élelmiszer vásárlás előtt mindenképp nézd meg a lejárati dátumot. Otthon természetes, hogy jobb esetben nem árulnak lejárt szavatosságú ételt, viszont Nápolyban könnyen megesik az ilyen. 

Félmeztelen nápolyi gyerekek fociznak a Piazza del Plebesticon

Nápoly első látásra lehet, hogy koszosnak és kaotikusnak tűnik, de mindenképp megvan a maga varázsa is. Nekem pont azért tetszik, mert nagyon egyedi és különleges.

Aznapi költéseim:
  • 3 euró: busz transzfer a repülőtér és a Piazza Garibaldi között
  • 11 euró: ebéd
  • 34 euró: buszjegy Nápolyból Anconába 
  • 4 euró: élelmiszer szupermarketben
  • 4,5 euró: city tax a hotelban
  • 50 euró: szállás 3 éjszakára

2. nap: Ischia

Korán reggel indultunk a nápolyi kikötőbe, az aznapi terv Ischia sziget megtekintése volt.

Megérkezés után Ischia kikötőjében elmentünk egy élelmiszerboltba; a tegnap beszerzett penészes kenyerünkhöz vettünk még szalámit és paprikát, majd egy padon elkészítettük a szendvicseket.

Reggeli után, jóllakottan jöhetett is a sziget felfedezése. Először elsétáltunk a Castello Aragonesehez, ahonnan pedig a sziget legmagasabb pontját a Monte Epomeót (788 m) vettük célba. Ahonnan letett a busz, onnan még 2 km volt hátra, többnyire felfelé. Pár száz méter után tanakodtunk, hogy vajon felmenjünk-e a hegyre vagy sem, hiszen elég szűkén álltunk az idővel, és még annyi mindent lehetne megnézni itt a szigeten, de végül arra jutottunk, hogy folytatjuk tovább az utat, majd 40-50 perc alatt fel is értünk. Még jó, hogy nem fordultunk vissza, hiszen a gyönyörű látványért mindenképpen megérte az idő és a fáradtság. A hegy tetején van egy kis étterem, aminek ingyen ki lehet menni az udvarára. Azt nem tudom, hogy ki jár ide enni, mert embereket útközben szinte alig láttunk és a hegy tetőre még autóút sem vezet. 

Hegymászás után visszamentünk a legközelebbi faluba (Fontana), ahonnan a képek alapján az egyik legszebb partszakaszhoz, a Sant'Angelohoz akartuk továbbmenni. Helyiektől megérdeklődtük, hogy hol található a buszmegálló és mikor jön a következő járat. Kiderült, hogy a megálló az egyik bár előtt van, de konkrét jelzés vagy tábla nincs. A következő busz kb. 20 perc múlva jön, egyébként pedig fél óránként jön egy járat. Ácsorogtunk a "buszmegállóban", el is telt a 20 perc, de a busz sehogy nem akart jönni. Kicsit idegesek voltunk már, mert egyre jobban fogyott a szigeten eltölthetett időnk, mi meg ahelyett, hogy a tengerparton lennénk már fél órája csak várakozunk.

Egy idő után a bár tulaja megsajnált minket és kihozott nekünk két műanyag sámlit meg persze kínálgatta a granitet (jégkása, Szicíliában híres). A buszra várás közben még magyar irodalom leckét is vehettünk egy épp arra járó csövestől, aki leszólított minket, ahogy épp ott ültünk a bár előtt. Megkérdezte, hogy honnan jöttünk, majd amikor megtudta, hogy Magyarországról, az alábbi párbeszéd zajlott le köztünk:

- Tanultam ám én magyar irodalmat és tudom is, hogy ki volt az első híres magyar író. Ti tudjátok?
- Nem.
- Cha...
- Nem tudom....
- Charles...
- Nem tudom....
- Charles Bu...
- Még mindig nem tudom...
- Charles Bukowski...
- Még így se rémlik...

A csávó gondolom nagyon büszke volt magára, hogy olyat mondott nekünk magyaroknak a magyar irodalomról, amit még mi se hallottunk. Mi pedig jót röhögtünk rajta. Fogalmam nem volt ki az a Charles Bukowski, de inkább lengyelesen hangzik, mint magyarosan. A Google és a Wikipedia szerencsére mindent tud, úgyhogy rá is kerestem.
Akit érdekel: http://hu.wikipedia.org/wiki/Charles_Bukowski. Azt hiszem nem sok köze van ennek az írónak Magyarországhoz.

Persze nem mindig mondanak hülyeségeket az olaszok. Ellenpélda Palermóban az a nő, aki Márai Sándort említette nekem, miután megtudta, hogy magyar vagyok, aki tényleg egy híres magyar író, csak valahogy Magyarországon nem nagyon tanítják.

A 20 perc helyett körülbelül 1 órát vártunk, mire megérkezett a busz, viszont mivel kimaradt egy járat, ezért sajnos a strand és a part már nem fért bele az időnkbe, így egyenesen a kikötőbe mentünk, pontosítva futottunk, miután leszálltunk a buszról, hogy elérjük a nápolyi hajót.

Összességében

Ischia nekem nagyon tetszett. Gyönyörű a növényzet, alig vannak turisták, így aki nyugalomra  és aktív pihenésre vágyik, annak ez egy tökéletes célpont. Sajnos egy nap alatt nem sikerült mindent megnézni. Nem olyan kicsi ez a sziget, mint pl Capri, amire simán elég egy nap, ezért én azt ajánlanám az Ischiára látogatóknak, hogy legalább 1-2 éjszakát töltsenek el a szigeten. Az is jól szemlélteti a sziget méretét, hogy a szigetet megkerülő buszjárat 2 órát vesz igénybe.

Egyszer még visszamegyek!

Úton Ischia felé a hajó Procida szigetén is megáll
A bal oldali képeken a Castello Aragonese látható

A sziget legmagasabb pontja, a Monte Epomeo

Aznapi költéseim:
  • 11,20 euró: hajó odafele
  • 1,8 euró: kávé
  • 1,8 euró: élelmiszer 
  • 1,9 euró: buszjegy
  • 11,20 euró: hajó vissza Nápolyba

3. nap: Capri

Reggel újra elindultunk a kikötőbe, majd elhajóztunk Capri szigetére. Nekem Capri már nem volt újdonság, viszont megnéztünk olyan helyeket is, melyekre márciusban már nem volt idő.

A hajóból való kiszállás után az első célpontunk itt is az élelmiszerbolt volt, majd újra elkészítettük az aznapi szendvicseinket egy padon. Úgy látszik, ez elmaradhatatlan program lett mindenhol.

Miután jól laktunk, jöhetett a sziget felfedezése. Sajnos az idő eléggé borongós és ködös lett.

A kikötőből felsétáltunk Capri városába. Azt vettük észre, hogy a fő utak, ahol jár a busz, tele vannak turistákkal, viszont a felfelé vezető kis szűk utcákban, ahol nem jár busz, ott sehol senki. Én azt ajánlom, hogy érdemes gyalog felmenni a kikötőből, mert nagyon hangulatosak azok a szűk kis fehér utcácskák. Az egyik kertben még banánfát is láttunk. 

Capriban megláttunk egy felfelé vezető utat, ahova fel is mentünk a szép kilátás reményében, viszont az utolsó pár méter le volt zárva, mivel egy magán ház kertjéhez értünk, úgyhogy visszasétáltunk a városba, majd elmentünk a Giardini di Augusto kertbe, ahonnan a legszebb kilátás nyílik a híres sziklákra, a Fragolinire, ahonnan pedig átsétáltunk Marina Piccolára, Capri egyik strandjára. Habár szép volt az a strand, de valahogy még sem éreztük a késztetést arra, hogy ott beach-eljünk, mert nagyon zsúfolt volt az a kis partszakasz.

Nem hiába jön ide annyi turista...

Caprit végigjártuk, úgyhogy jöhetett Anacapri, a sziget másik városa. Marina Piccoláról busszal lehet átjutni. Először egy kicsit sétáltunk a városban, majd pedig a libegőhöz mentünk. Én nem akartam újból felmenni, mert márciusban voltam már ott, úgyhogy inkább megspóroltam volna azt a 10 eurót és megvártam volna barátnőmet, amíg ő megnézni a kilátást. A libegős jegyszedő bácsi viszont azt mondta, hogy olyan nagy köd van, hogy nem látni föntről semmit, úgyhogy azt tanácsolta barátnőmnek, hogy ne menjen fel, hanem jöjjön vissza egy 40 perc múlva. Látszott rajta, hogy eléggé el van szontyolodva, mert már mondtam neki, hogy szerintem az a legszebb pontja a szigetnek és mindenképp meg akarta volna nézni. Egyébként 1-2 ember jött lefelé, azok is azt mondták, hogy a köd miatt nem látszik semmi. 

Addig is elmentünk egy kicsit sétálni a Villa San Michelehez, ahonnan szintén nagyon gyönyörű a kilátás, majd visszasétáltunk a libegőhöz megkérdezni, hogy mi a helyzet a köddel. A jegyeladó szerint még mindig nagy a köd, úgyhogy nem javasolta a felmenetelt. Barátnőm ekkor már tényleg nagyon elkeseredett, amit gondolom a jegyeladó is észrevett, ezért odaszólt nekünk: "fel akartok menni?" Mondtam, hogy én nem, de a barátnőm igen, majd erre a kezünkbe adott két ingyen jegyet. Wow...Mindketten nagyon örültünk neki. Útközben a libegőről is szép a kilátás, de amint felértünk azt tapasztaltuk, hogy mindent látni és a köd felettünk van. A kilátás gyönyörű volt. Emlékszem, hogy amikor márciusban először megláttam ezt a panorámát, majd sírva fakadtam annyira tetszett. Másodjára már nem értek ilyen ingerek, de persze még mindig meg tudtam csodálni. 

A felvonót Anacapriban nem érdemes kihagyni, hiszen gyönyörű kilátás fogad fentről

Miután visszaértünk Anacapriba még egy kicsit leültünk pihenni és kávézni, majd visszabuszoztunk a kikötőbe, ahol megint csak futnunk kellett a hajó után. Szép kis kerete lett ennek a két szigetes napnak, élelmiszerbolt, padon szendvicskészítés, majd a végén futás a hajó után.

Capri vs Ischia

Összehasonlítva Caprit és Ischiát, Capri szebb, mint Ischia, minden pontja lélegzetelállító, viszont Ischia nagyobb és sokkal nyugisabb. Caprin nagyon zavaró volt a sok turista. Aki Caprira szeretne utazni, annak inkább a tavaszt vagy talán az őszt javasolnám, hiszen akkor sokkal kevesebben vannak ezen a pici szigeten. Ischián egyébként nincs libegő, olcsóbb a buszjegy és még olcsó hostelek is vannak. Szerintem mindkét szigetet érdemes megnézni, hiszen mindkettőnek teljesen más a hangulata.

Aznapi költéseim:
  • 12,70 euró: hajó oda
  • 5,40 euró: buszközlekedés a szigeten
  • 2,7 euró: élelmiszer
  • 2 euró: kávé
  • 1 euró: belépő a Giardini di Augustoba
  • 0,6 euró: alma
  • 16,30 euró: hajó vissza Nápolyba
Hasznos infók/linkek:

Eljutás Nápolyba: 

Budapestről legkönnyebben Wizzair járataival. Mi pont kifogtunk egy olyan akciót, hogy 1 jegy áráért 2 személy utazhatott, így egy oda jegyet sikerült fejenként 8000 Ft-ból megúsznunk.

Hajóközlekedés Nápoly, Ischia és Capri között

A legolcsóbb társaság: Caremar

Ischia buszmenetrendek és jegyárak:


Capri buszmenetrendek és jegyárak:


Egyéb programlehetőségek Nápoly környékén:

Vezúv, Ercolano, Pozzuoli Solfatara

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A beszámoló folytatása az Amalfi-partról és a kalandos utazásunkról Nápoly és Agerola között itt olvasható.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ha tetszett a bejegyzés, akkor kövess a Facebookon is!

2014. augusztus 4.

1 hónap folyamatos utazás Olaszországon és a Balkánon keresztül

Mielőtt belekezdek az egy hónapos olaszországi és balkáni utazásom alatt történt események és az élményeim ismertetésébe, először röviden összefoglalom az utazás háttértörténetét. 

2014. első felében Erasmus tanulmányaimat töltöttem Olaszországban, Anconában. A tanulmányokat az egyetem ösztöndíjjal támogatta, viszont azt tudni kell erről az összegről, hogy általában nem fedezi az összes felmerülő költséget. Mivel levelező tagozatos voltam, ezért az ösztöndíj előtt fő állásban dolgoztam, így indulás előtt szerencsére valamennyi pénzt félre tudtam tenni. Olaszország előtt még úgy gondoltam, hogy a félretett pénzemet kint majd teljesen föl fogom élni, de ahogy múlt az idő és egyre inkább érezhető közelségbe került a nyár, tudatosult bennem, hogy nem sokára már semmilyen kötelezettségem nem lesz, se iskola se munkahely felé. Ekkor kezdtem el gondolkozni azon, hogy nem kéne elköltenem az összes pénzem, hiszen nem lenne jó egész nyáron otthon ücsörögni pénztelenül. Akkoriban olvastam az alábbi blogposztot is, melyből a következő mondaton megragadt a szemem:

Én egy kicsit furcsán csináltam eddig. Amikor lett elég pénzem, vettem egy repjegyet és utána elkezdtem összeszedni a költőpénzt. (http://www.backpacker.hu/hogy_van_penzem_ennyit_utazni/). 

Mivel tudtam, hogy bevételem az Erasmus alatt illetve közvetlen utána elég valószínű, hogy nem lesz, ezért a már rendelkezésemre álló pénzzel kell úgy bánnom, hogy abból valami utazást ki tudjak hozni a nyár folyamán. Meg is fogadtam a fenti tanácsot és lefoglaltam pár repülő- és buszjegyet augusztusra egy 2,5 hetes utazásra (Dél-Franciaország, Portugália, Andalúzia) és 1 hét Grúziára novemberre, így tényleg meg lett a motiváció, hogy ezután ügyesen gazdálkodjak a pénzemmel. 

Ahogy csak tudtam megpróbáltam odafigyelni a költéseimre, majd ahogy jött az Erasmus vége rájöttem, hogy még több pénzem maradt, mint amire számítottam, avagy másképp fogalmazva kevesebb pénzt költöttem el, mint ahogy terveztem, így még a 2,5 hetes augusztusi kirándulás előtt is el tudok menni valahova.

Erre a két fent említett útra belőttem egy költségvetést, majd kiszámoltam, hogy ezen felül még mennyi pénzem maradt. Az biztos volt, hogy pár héten keresztül ki kell, hogy tartson ez a fennmaradó összeg.

OK. Még több utazás, de merre is kéne menni?

Az olaszországi tanulmányaim vége fele már úgy voltam, hogy ennyi Olaszország szép volt, jó volt, de most már megnéznék valami újat is. Május végén haza kellett mennem Magyarországra, majd július 9-én és 16-án még papírmunkákat és adminisztrációs ügyeket kell elintéznem Anconában, tehát ha tetszik ha nem, vissza kell menni Olaszországba.

Végül arra jutottam, hogy egy Balkán trip ötlet lenne a legkézenfekvőbb, mivel Anconából könnyen át tudok utazni hajóval Horvátországba, az Adria túl oldaláról pedig szinte bárhonnan könnyedén haza lehet jutni Magyarországra, ezért nem is kell majd semmit tervezgetni, egyszerűen csak akkor hazamenni, amikor úgy látom, hogy már csak annyi pénzem van, ami majd az augusztusi és a novemberi kirándulásomra lesz elég.

Az 1 hónapos utazás végül az alábbi útvonalat érintette:

2014 július 3-án repültem ki Nápolyba az egyik barátnőm társaságában, akitől aztán 8-án este könnyes búcsút vettem és továbbutaztam Anconába ügyeket intézni. Onnan tettem még egy kis utat Közép-Olaszországban (Perugia, Assisi, L'Aquila, Pescara, San Benedetto del Tronto), majd 16-án hajóval átutaztam Splitbe és onnan indult a még 2 hetes Balkán trip Horvátországon, Bosznián és Montenegrón keresztül.